Jak NIE ZABIĆ faceta podczas KWARANTANNY

Ostatnie tygodnie są dla nas wszystkich sporym wyzwaniem… W związku z zagrożeniem epidemicznym wiele osób zostaje w domach i może spędzić w czterech ścianach nawet do kilku tygodni. A to oznacza, że jeśli spędzasz kwarantannę ze swoim facetem… wkrótce możecie mieć siebie dosyć.

Kliknij i poznaj sposób na problemy z facetami!

 

O ile na początku perspektywa spędzenia mnóstwa czasu w zamknięciu z naszą drugą połową mogła się wydawać romantyczna, to po jakimś czasie przebywania ze sobą non stop… może mieć się trochę nawzajem dosyć.

Zdają się to potwierdzać statystyki z Chin, gdzie ilość rozwodów po zakończeniu kwarantanny dosłownie WYSTRZELIŁA do góry i przed urzędem zrobiły się kolejki! Wielu Chińczyków jako przyczynę rozwodu wprost wskazuje fakt, że spędzali ze sobą zbyt dużo czasu. Może Ci się to wydawać absurdalne, ale spędzanie ze sobą zbyt dużej ilości czasu dla wielu związków okazało się destrukcyjne – zwłaszcza jeśli partnerzy do tej pory rzadko przebywali ze sobą dłużej niż kilka dni bez żadnej przerwy.

Z czego to wynika?

Przede wszystkim każdy z nas opuszczając rodzinny dom, wynosi ze sobą zbiór zasad, które obowiązywały w jego rodzinie. Problem zaczyna się, kiedy Twoje zasady zderzają się z zasadami partnera – bo u niego w domu wszystko działało zupełnie inaczej.

Może się wtedy okazać, że facet, na widok którego zapierało Ci wcześniej dech w piersiach, nagle zamienia się w tego wkurzającego typa, który przez cały dzień snuje się po domu w gaciach, zostawia po sobie wszędzie szklanki, a na dodatek nie opuszcza po sobie deski. Do tej pory jakoś ignorowałaś tego typu wady, bo w normalnych warunkach stanowiły zaledwie 5-10% Twojego czasu w ciągu dnia, a Ty miałaś inne rzeczy, na których byłaś skupiona – uczelnię, pracę, swoje sprawy i zadania. Poza dzieleniem obowiązków domowych, spora część czasu, który zazwyczaj spędzamy z partnerem w ciągu dnia, to przyjemności – wspólne wyjścia, oglądanie serialu…. i różne inne rzeczy. Przyjemności zazwyczaj równoważą nam te 5-10% irytujących zachowań partnera.

Ale teraz, kiedy porządek świata został zaburzony, a wiele osób zostało zmuszonych do siedzenia w domu przez bardzo długi czas, nagle tych 5-10% irytujących cech zdaje się wypełniać 100% Twojego czasu… I po pewnym czasie partner po prostu doprowadza Cię do szału. W efekcie zaczynacie na siebie warczeć i kłócić się o pierdoły… Jak sobie z tym radzić?

Zachowaj strukturę dnia

Siedząc przez cały czas w domu, dużo trudniej jest zachować strukturę dnia, która normalnie jest Ci narzucana przez wyjścia z domu do pracy, na uczelnię czy poprzez odprowadzanie dziecka do szkoły albo przedszkola. Nie masz też stałych zajęć w tygodniu, takich jak siłownia, spotkania ze znajomymi czy inne aktywności, które zmuszają Cię do dokładnego poukładania sobie rzeczy w czasie. W efekcie dni stają się coraz bardziej rozmyte, tracisz poczucie czasu, chodzisz nieregularnie spać i równie nieregularnie wstajesz. Dlatego ważne jest, aby starać się zachować strukturę dnia. Określ godzinę, o której wstajesz, o której siadasz do pracy i o której pracę kończysz. Kiedy jest czas na obiad, na sport, na relaks. W ten sposób nie będziesz wściekać się, że w momencie, kiedy masz telekonferencje z pracy, Twój partner nagle krzyczy Ci przez drzwi, że trzeba zrobić pranie..

Bądźcie razem, ale też osobno

Przebywając ze swoim partnerem 24 godziny na dobę, cały czas jesteś w roli jego partnerki, a nie masz kiedy pobyć sama ze sobą. Według psychologów ważne jest, aby przebywając w zamknięciu ze swoim partnerem, rozdzielać czas na bycie razem, ale również osobno, żeby każde z Was miało trochę przestrzeni dla siebie. Nie musicie oglądać wszystkiego razem, czasami Ty możesz obejrzeć bardziej „babski serial”, a on może w tym czasie pograć. Nie musicie też wspólnie jeść każdego posiłku. Samotna kawa na balkonie również może dobrze Ci zrobić, każdy potrzebuje czasami trochę oddechu i potrzeby „bycia samemu”. W czasach kwarantannych jest to trudne, dlatego ważne, aby okazać partnerowi zrozumienie i dawać mu czasami przestrzeń, w której może chociaż odrobinę poczuć się sam. Ale też w miarę możliwości starajcie się spędzać miło czas razem – tak jak do tej pory robiliście to w domu – robiąc razem miłe rzeczy. Pamiętajcie, że w tej trudnej chwili jesteście dla siebie największym źródłem wsparcia!

Utrzymuj kontakty z innymi ludźmi

Staraj się utrzymywać kontakt z innymi ludźmi. W dobie wideorozmów, facetime’ów i innych tego typu rzeczy możesz poczuć się jak w towarzystwie innej osoby, nawet jeśli każde z Was siedzi w swoim własnym domu. Po tygodniach spędzonych tylko ze swoim facetem, którego w nadmiarze można mieć dość, spróbuj zorganizować sobie „wyjście” z koleżankami przez wideorozmowę, konferencję na Google Hangouts, Zoomie czy Facebooku. Możecie wspólnie wypić wino do ekranu i poczuć się PRAWIE jak na normalnym babskim wypadzie!

A jakie są Twoje sposoby na przetrwanie kwarantanny?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.