Jak wybieramy partnera do związku?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego zakochujesz się w takich, a nie innych facetach? Na jakiej zasadzie wybieramy partnera do związku? Czy to są świadome decyzje, czy może nawet nie zdajemy sobie sprawy z prawdziwych powodów, które nami kierują?

Kliknij tutaj i sprawdź, jak poznać Tego Właściwego!

 

Mogłoby się wydawać, że wybór partnera do związku to dosyć świadoma decyzja… ale tak naprawdę często kryją się za nią motywy, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Wybór partnera a ukryte potrzeby

Bardzo często na to, z kim się zwiążemy, wpływają nasze ukryte potrzeby – a partner w pewnym sensie staje się ich zaspokojeniem. Na przykład osoba niepewna i pełna kompleksów może się związać z typowym narcyzem – i oboje nawzajem będą spełniać swoje potrzeby. Narcyz uzyska kogoś, kto będzie go podziwiał i wywyższał, a ta niepewna osoba poczuje się dowartościowana, bo w końcu ktoś tak wspaniały jak narcyz zwrócił na nią uwagę i pozwolił się ogrzać w jego splendorze. Oczywiście nikt raczej nie podejmuje takiej decyzji świadomie – ale na podświadomym poziomie na nasze wybory mogą wpływać cechy, które chcielibyśmy mieć, których nam brakuje, albo ukryte potrzeby, których nie potrafimy nazwać.

Jak wybieramy partnera – podobieństwa czy różnice?

Często mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. I rzeczywiście, jeśli kierujemy się ukrytymi potrzebami z poprzedniego akapitu, może się zdarzyć, że zwiążemy się z kimś, kto jest naszym kompletnym przeciwieństwem. Takie związki są często pełne pasji i emocji, ale mogą też okazać się dosyć trudne – bo jeśli nie nauczymy się szukać kompromisów i akceptować siebie nawzajem, różnice w pewnym momencie mogą się stać polem konfliktu, a to, co kiedyś tak nas w drugiej osobie pociągało, na dłuższą metę może nas zacząć męczyć.

Wszystko zostaje w rodzinie

Kolejnym popularnym przekonaniem na temat tego, jak wybieramy partnera, szczególnie w przypadku kobiet jest to, że zakochujemy się w mężczyznach, którzy są podobni do naszego ojca. I rzeczywiście, coś w tym jest – nie chodzi jednak o fizyczne podobieństwo, ale raczej o to, że facet budzi w nas takie emocje, jakie kojarzą nam się z dzieciństwem i relacją z ojcem. W pewnym sensie powielamy schematy dobrze znane z dzieciństwa – jeśli na przykład Twój tata był bardzo wymagający i musiałaś sobie zasłużyć na jego aprobatę (i na okazywanie miłości) dobrymi ocenami i wzorowym zachowaniem, bardzo możliwe, że w relacjach z facetami też będziesz szukać sobie takich partnerów, o których trzeba walczyć i którzy dają Ci dobrze znane poczucie, że na miłość trzeba sobie zasłużyć.

Czy to wszystko znaczy, że nasza podświadomość skazuje nas na nieudane związki? Nie do końca. Dopóki działamy na autopilocie i nie zastanawiamy się nad tym, jak wybieramy partnera i dlaczego tkwimy przy nim, nawet jeśli związek się nie układa – to rzeczywiście możemy w kółko nieświadomie możemy powielać schematy z dzieciństwa albo ze swoich poprzednich związków. Ale nie musi tak być. Jeśli zaczniesz się bliżej przyglądać swoim wyborom i zastanawiać się nad swoim zachowaniem i reakcjami w różnych sytuacjach, dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć dynamikę Twoich relacji z facetami – a dzięki temu także w kluczowych sytuacjach podejmować bardziej rozsądne wybory!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.