Przyjaźń z eks

Czy przyjaźń z eks jest możliwa? Po rozstaniu wiele osób używa formułki „zostańmy przyjaciółmi” – ale czy rzeczywiście takie są ich intencje? I czy przyjaźń z eks ma sens?

Chcesz go odzyskać? Kliknij TUTAJ!

 

Prawdziwa przyjaźń z byłym partnerem zdarza się bardzo rzadko i jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Może rozwinąć się tylko w bardzo określonych okolicznościach i wymaga sporej samoświadomości u obu zainteresowanych osób. Przyjaźń z eks nie jest dla każdego – i dlatego większość osób raczej się na nią nie decyduje, zrywając kontakty z byłym partnerem albo ograniczając je to pokojowego i uprzejmego współistnienia w grupie znajomych.

Dlaczego ludzie proponują przyjaźń swoim eks?

Spójrzmy prawdzie w oczy – „zostańmy przyjaciółmi” wypowiedziane podczas rozstania to często tylko wymówka, która ma złagodzić cios i sprawić, że zrywający nie wyjdzie na kompletnego dupka. Wiele osób, które zrywają w taki sposób, wcale nie ma tego na myśli i w rzeczywistości niespecjalnie chce utrzymywać z byłym kontakty… A tym samym dodatkowo rani byłego partnera, dając mu jakiś cień nadziei i utrudniając poradzenie sobie z rozstaniem. Może się też zdarzyć, że osoba zrywająca chce „mieć ciastko i zjeść ciastko” – chętnie zachowa sobie wszystkie przyjemności i przywileje kontaktów z byłym partnerem, ale chce się wyplątać z jakichkolwiek zobowiązań i obietnic. To bardzo nieuczciwa postawa – nie można oczekiwać dalszych względów od kogoś, komu właśnie złamało się serce… Może być też tak, że to porzucona osoba proponuje przyjaźń, w nadziei, że w ten sposób zatrzyma przy sobie partnera i że z czasem skruszy jego serce i znów do siebie wrócą. Ale to tak nie działa i w ten sposób można sobie zrobić sporą krzywdę, bo zamiast zacząć radzić sobie z rozstaniem, tkwisz w zawieszeniu, trzymasz się złudnej nadziei i czekasz na coś, co się nie wydarzy. A kiedy już do Ciebie dotrze, że nic z tego, będziesz przeżywać rozstanie od nowa.

Niektórzy chcą się przyjaźnić z byłym partnerem z litości – widząc, że ten ma problemy z zaakceptowaniem rozstania. Ale w ten sposób wcale nie poprawiają sytuacji, wręcz przeciwnie, narażają drugą osobę na dodatkowe cierpienie. Jeszcze inni chcą się przyjaźnić, bo trudno im zrezygnować z wpływania na życie partnera i kontrolowania go – to już zwyczajnie wredna motywacja. Są i tacy, którzy zrywają i proponują przyjaźń z samotności albo „na wszelki wypadek”, żeby mieli do kogo wrócić, w razie gdyby nie udało im się znaleźć nikogo lepszego. A to już po prostu egoistyczne wykorzystywanie drugiej osoby. W większości przypadków to, co ludzie proponują byłemu partnerowi pod hasłem „zostańmy przyjaciółmi” tak naprawdę nie ma nic wspólnego z przyjaźnią i w łatwy sposób może prowadzić do nadużyć i wykorzystywania drugiej osoby.

Czy przyjaźń z eks może się udać?

Tak naprawdę jest tylko jedna sytuacja, w której prawdziwa przyjaźń z byłym partnerem ma szanse przetrwać – wtedy, kiedy żadne z Was nie jest już zakochane i żadne nie ma też jakichkolwiek ukrytych motywów, nadziei czy żalów, takich jak choćby te, które wymieniłam powyżej. A to najczęściej oznacza, że przyjaźń świeżo po zerwaniu jest po prostu niemożliwa. Znacznie lepiej będzie, jeśli dacie sobie trochę czasu, poukładacie sobie wszystko w głowach, od nowa zaczniecie układać sobie życie. I dopiero wtedy, kiedy emocje opadną i uczucia się wypalą, jeśli dalej będziecie mieli na to ochotę, będziecie mieli szanse zbudować przyjacielską relację.

Musicie jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w takich okolicznościach przyjaźń z eks to nie bułka z masłem. To bardzo specyficzna relacja, inna nawet od przyjaźni damsko-męskiej. Macie za sobą przeszłość i bardzo bliską relację, przekroczyliście pewną granicę, za którą trudno jest powrócić do neutralności. Bycie w bardzo bliskiej przyjaźni może być niezręczne – bo jak tu opowiadać byłemu o nowym facecie albo słuchać o jego nowej dziewczynie? Zawsze będziecie się traktować w wyjątkowy sposób, czasem to może nieść ze sobą ryzyko i pokusę choćby chwilowego powrotu, choćby na jedną wspólną noc. A to od nowa komplikuje Wasze relacje, zwłaszcza, jeśli któreś z Was spotyka się już z kimś innym. A nawet jeśli rzeczywiście nie czujecie już nic do byłego partnera, przyjaźń z nim w pewien sposób może Was powstrzymywać od ruszenia dalej ze swoim życiem. Czasem, nawet nieświadomie, możecie być zazdrośni i czuć pokusę sabotowania nowych relacji, jakie pojawiają się w życiu eks. Albo możecie sami stanąć w miejscu i zapomnieć o swoim życiu osobistym, bo po co się nim zajmować, kiedy były teoretycznie wciąż jest na wyciągnięcie ręki.

Paradoksalnie więc największe szanse na udaną przyjaźń mają te pary, które nigdy nie były ze sobą specjalnie blisko – albo których uczucia już dawno zupełnie się wypaliły. Pamiętajcie o tym wszystkim i nie wyrzucajcie sobie, jeśli nie wyjdzie Wam podtrzymywanie relacji z byłym partnerem. Przyjaźń z eks naprawdę nie jest dla każdego i często dużo lepszym rozwiązaniem jest po prostu rozejść się każde w swoją stronę.