Romans w pracy – czy to dobry pomysł?

Większość nowych znajomości, jakie zawieramy w dorosłym życiu, zaczyna się w pracy. To normalne – spędzamy tam mnóstwo czasu, a nasze grono przyjaciół poza pracą jest zazwyczaj dosyć niezmienne.

romans w pracy

Kliknij TUTAJ i poznaj sprawdzone rozwiązania problemów w związkach!

 

Często romans w pracy okazuje się sposobem na znalezienie sobie partnera. Dużo ludzi poznaje swoje drugie połówki w pracy… ale równie wiele osób kojarzy biurowe romanse raczej ze źródłem problemów niż romantycznym love story.

Czy romans w pracy to dobry pomysł?

Niektórzy idą na żywioł i bez zastanowienia zaczynają flirtować ze współpracownikami, którzy wpadli im w oko. Inni najpierw zastanawiają się, czy to gra warta świeczki, czy wypada, jak na to zareagują koledzy z biura… Na pewno warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Polityka firmy

Zanim rzucisz się w wir biurowego romansu, warto sprawdzić, jakie zasady panują w Twoim miejscu pracy. Niektóre firmy zastrzegają sobie, że romanse pomiędzy pracownikami są niemile widziane albo wręcz zabronione. Warto to sprawdzić, bo chociaż miłość, która musi pokonać przeszkody, bywa bardzo romantyczna, to chyba lepiej nie narobić sobie problemów czy wręcz ryzykować utratą pracy. Romans w pracy może być pozytywnym – ale pod warunkiem, że nie skończy się utratą stanowiska.

Szef czy podwładny?

O ile związek z kimś z innego działu albo z kolegą, który zajmuje podobne stanowisko do Ciebie, nie powinien wzbudzić jakiejś szczególnej sensacji w biurze, to kiedy romansujesz ze swoim szefem albo podwładnym, sytuacja może się trochę skomplikować. Ludzie bywają zawistni i może się okazać, że w biurze będzie huczeć od niemiłych plotek. A pewnie nie masz ochoty usłyszeć o sobie, że awans zawdzięczasz tylko bliskim relacjom z szefem… Albo że wykorzystujesz swoją własną pozycję do podrywania podwładnych. Oczywiście to, co jest między Wami, jest ważniejsze niż plotki. Ale kiedy codziennie pracujecie w takiej atmosferze, trudno jest takie słowa ignorować. A to potrafi zasiać ziarno wątpliwości i powodować problemy także między Wami. Poza tym, relacje szef-podwładny wiążą się z różnymi sytuacjami, w których bliskie więzi są niekomfortowe. Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś dostać reprymendę od szefa, wyobraź sobie, co by było, gdyby to samo powiedział Twój ukochany. Albo wyobraź sobie, że ze względu na cięcia w firmie musisz go zwolnić. Rozdzielanie pracy i życia prywatnego pod tym względem ma spore plusy.

Czy potraficie się zachować z klasą?

To normalne, że na samym wstępie raczej nie zakładasz z góry, że Wam nie wyjdzie. Ale istnieje takie ryzyko i warto się zastanowić, co wtedy. Spróbuj sobie wyobrazić, że codziennie musisz pracować biurko w biurko z którymś ze swoich byłych. Jakie to wywołuje w Tobie emocje? Czy byłabyś w stanie przejść nad rozstaniem do porządku dziennego i zachowywać się z klasą? Czy miałabyś trudności z opanowaniem emocji i nie obyłoby się bez scen na oczach współpracowników? A może zamiast skupić się na swoich obowiązkach, marzyłabyś tylko o tym, żeby z dnia na dzień rzucić pracę i nie musieć już dłużej oglądać jego twarzy? A jeśli on okaże się świnią i po zerwaniu oskarży Cię o molestowanie w miejscu pracy? Możesz mnie nazwać czarnowidzem, ale nie takie rzeczy już się w wielu biurach zdarzały…

Czy oboje interpretujecie to tak samo?

Jeśli macie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i złamanego serca, musisz być pewna, że oboje traktujecie całą sprawę w ten sam sposób. Jeśli oboje jesteście wolni i otwarci na nową relację, w porządku. Gorzej, jeśli jedno z Was marzy o związku, a drugie traktuje romans w pracy tylko jak odskocznię od problemów w małżeństwie…

Oczywiście są też i dobre strony biurowego flirtu. Przede wszystkim, bardzo łatwo jest nawiązać znajomość z facetem, który Ci się podoba. W końcu każdego dnia macie mnóstwo okazji i mnóstwo pretekstów do rozmowy: wspólny projekt, pomoc przy jakimś zadaniu, lunch w biurowej stołówce, kolejka do automatu z kawą… Poza tym, macie więcej czasu dla siebie nawzajem. Dojeżdżacie w to samo miejsce, możecie razem wyskoczyć na kawę w przerwie w pracy. Macie też podobne problemy, wspólnych znajomych i wiele wspólnych punktów odniesienia. Nie można więc z góry orzekać, że związek ze współpracownikiem to zawsze zły pomysł. Ale na pewno warto do takiej relacji podejść świadomie i zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.